یکی از سوالاتی که برای همه ی خریداران در زمان خرید هود پیش می آید چگونگی انتخاب بهترین و کارآمدترین هود است. زمانی که به یک مغازه فروش لوازم آشپزخانه مراجعه می کنیم با انبوهی از برندها و مدل ها مواجه می شویم و اغلب بدون توجه به مشخصات عملکردی محصول، براساس ظاهر کالا یا برند هود خود را انتخاب می کنیم.متاسفانه برخی فروشنده های سودجو هم در این مواقع پیشنهاد به کالایی می دهند که سوددهی بیشتری برای آنها دارد… اگر شما هم می خواهید اطلاعات به روزی درمورد  این محصول داشته باشید این مقاله را از دست ندهید.

 

چرا هود؟

هود در آشپزخانه کاربردهای زیادی دارد، مهم ترین کار آن خارج کردن بو، دود و بخاری است که در هنگام آشپزی بلند می شود. به عبارت دیگر هود، رطوبت، گاز و چربی معلق در هوا را به بیرون از منزل می کشد و میزان رطوبت را در حد مناسبی ثابت نگاه می دارد. در عین حال، چربی و رطوبت روی سقف و دیوارها نمی نشیند و آشپزخانه برای مدت زمان بیشتری تمیز می ماند.

.

اگر هود یا دستگاه هواکش در آشپزخانه نصب نباشد، افزایش رطوبت شرایط را برای رشد میکروب ها، قارچ ها و کپک ها فراهم می کند و سلامت اعضای خانواده را به خطر می اندازد.براساس نوع نیاز و خواسته های استفاده کنندگان پنج مدل مختلف هود طراحی و تولید شده است که هرکدام ویژگی های خاصی دارند، هر مصرف کننده براساس نکاتی که در خرید هود مهم است، یکی از این ویژگی ها را انتخاب می کند.

.

انواع هود

۱)هود آشپزخانه زیر کابینتی:

هود زیر کابینتی

هود آشپزخانه زیر کابینتی قدیمی ترین هود آشپزخانه است، که موتور آن حالت هواکش دارد و فیلتر آن از جنس پشم شیشه است، این نوع هود غالبا صدای زیادی تولید کرده و به نسبت هود های امروزی کیفیت و کارایی کمتری دارد.

.

۲)هود آشپزخانه شومینه ای، فلت یا کلاسیک:

هود شومینه ای

در این مدل هود به علت اینکه صفحه مکش کاملا روی اجاق گاز قرار می گیرد، بهترین مکش را دارد و با توجه به این ویژگی در مقایسه با مدل های دیگر، از کارایی بیشتری برخوردار است. این مدل هود در طرح های شیشه، استیل، شیشه و استیل تولید می شود و مجهز به فیلتر آلومینیومی قابل شستشو، سیستم تشخیص زمان شستشو و تعویض فیلتر می باشد. از نظر میزان صدا بسته به موتور آن متفاوت است و روشنایی آن از طریق لامپ هالوژن و یا ال ای دی(LED)  می باشد. بعضی از مدل ها تایمر خاموش شدن خودکار و سنسورحساس به بو و دود نیز دارند. کنترل کلیه قسمت های آن بسته به مدل از طریق ریموت کنترل، صفحه لمسی و یا دکمه مکانیکی امکان پذیر است.

.

۳)هود آشپزخانه ۴۵ درجه، مورب یا دکوراتیو:

هود مورب

هود آشپزخانه مورب با زاویه ۴۵ درجه نسبت به صفحه گاز قرار می گیرد و چون این هود ها کاملا بالای اجاق گاز قرار نمی گیرند، ممکن است کمی از بو را پخش کنند اما بسیاری از افراد به خاطر ظاهر زیبا و متفاوت آنها این دسته را انتخاب می کنند. البته در هود هایی با موتورهای قوی این نکته صادق نیست یعنی تفاوتی بین مکش هود آشپزخانه مورب و فلت وجود ندارد. به لحاظ میزان صداهم مانند هود آشپزخانه فلت بسته به موتور آن متفاوت است.

این هود در طرح های شیشه، استیل، شیشه و استیل تولید می شود، و مجهز به فیلترآلومینیومی قابل شستشو و سیستم تشخیص زمان شستشو و تعویض فیلتر می باشد. کنترل قسمت های آن بسته به مدلش از طریق ریموت کنترل، صفحه لمسی و یا دکمه مکانیکی امکان پذیر است و روشنایی آن از طریق لامپ هالوژن و یا ال ای دی (LED)می باشد. بعضی از مدل ها تایمر خاموش شدن خودکار و سنسور حساس به بو و دود نیز دارد. اگر برای خرید هود، زیبایی اولویتتان محسوب می شود این مدل پیشنهاد می شود.

.

۴)هود آشپزخانه مخفی یا توکار:

هود مخفی

هودمخفی یا توکار کاملا زیر کابینت قرار می گیرد و در واقع هیچ نمایی از هود در آشپزخانه وجود ندارد. مزیت این هود این است که فضایی برای هود در آشپزخانه اشغال نمی شود و دید بصری به آن وجود ندارد که این ویژگی می تواند هم نقطه ضعف این مدل باشد و هم قوت چون برخی از استفاده کنندگان به جنبه بصری هود تاکید دارند. از نظر مکش و صدا و سایر ویژگی ها هود مخفی با هود فلت و هود مورب تفاوتی ندارد لازم به ذکر است نصب و راه اندازی این هود با هود های دیگر متفاوت است.

.

۵)هود فانتزی یا جزیره:

هود جزیره از لحاظ ظاهری، زیبا و فانتزی و در قالب مکعب، استوانه و کره است و از نظر کارایی بیشتر مناسب آشپزخانه هایی است که در آن پخت و پز کمتری انجام می شود و حالت دکوری و لوکس دارد. علت آن هم طراحی خاص برخی از مدل های هود جزیره با صفحه مکش کوچک است البته در مدل هایی که صفحه مکش آن کوچک نیست همان کارایی هود فلت و مورب را از هود جزیره می توان انتظار داشت. نوع جدید و زیبای هودجزیره، مدل آسانسوری است که با دکمه ای هود بالا و پایین رفته و قابلیت جمع و باز شدن دارد. اگر برای خرید هود، مشکل بودجه ندارید و زیبایی برایتان مهم است این هود گزینه خوبی می تواند باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *