فناوری جدید ساختمانی سقف های یوبوت

۰ نظر

معرفی سیستم یوبوت :

یکی از فناوریهای جدید مورد استفاده در صنعت ساختمان که به تایید مرکز تحقیقات ساختمان ومسکن رسیده، سیستم یوبوت میباشد. این سیستم یک سیستم سازه ای از نوع دال دوطرفه مجوف (توخالی) میباشد که در آن حدفاصل شبکه میلگردهای بالا وپایین، بلوکهای یوبوت، جایگزین بتن غیر سازه ای در وسط خواهد شد که در ساختمان سازی کنونی از بلوک های سیمانی استفاده می گردد که وزن زیادی را به ساختمان تحمیل می کند.

 

مزیت استفاده از قالب های یوبوت:

 • این قالب ها نسبت به قالب های ساخته شده از پلی استایرن بدلیل عدم انتشار گاز سمی در هنگام آتش سوزی و انفجار دال به جهت محبوس شدن گازهای ایجاد شده درون دال، بهینه تر می باشد.

بر اساس پیوست D.5.1 آیین نامه 16/02/2007 کشور ایتالیا در خصوص قالب های پلی استایرن مدفون در دال یا قالب هایی که از مصالح مشابه ساخته شده اند می بایست دریچه های مناسبی برای خروج اضافه فشار های ناشی از آتش سوزی در آن ها تعبیه شود .بنابراین در صورت استفاده از قالب های پلی استایرن بدون دریچه خروج گاز ،احتمال انفجار در سقف ناشی از گاز های محبوس شده و اضافه فشار ایجاد شده در دال وجود دارد. لازم به توضیح است که قالب های ساخته شده از پلی پروپیلن بر اساس آزمایش ERI180 در هنگام آتش سوزی گاز سمی از خود منتشر نکرده و امکان انفجار در سقف در آن ها وجود نخواهد داشت.

این سیستم در واقع یک دال بتنی مسلح می باشد که به واسطه وجود بلوک هایی از جنس پلی پروپیلن مجوف شده است. وجود این بلوک ها باعث افزایش موثر ضخامت سقف در قبال افزایش ناچیز وزن آن می شود و از این رو مقطع سقف را به نحوی بهبود می بخشد که علاوه بر تامین ضوابط کنترلی، در دهانه های بزرگ نیز مجاز به استفاده بوده و در مقایسه با دال های مشابه وزن کمتری داشته باشد

 • ایجاد دهانه های بزرگتر و کنسول های بلندتر

 • امکان حذف تیرها وایجاد دال تخت

 • امکان ایجاد شکل ها وبازشوهای بزرگ و نامنظم در سقف

 • کاهش آلودگی محیط زیست ، دوستدار محیط زیست

 • افزایش مقاومت در برابر آتش سوزی

 • کاهش میزان لرزش، انتقال صوت و حرارت

 • بهبود عملکرد لرزه ای (مقاومت بیشتر در برابر زلزله)

 • امکان ستون گذاری نامنظم

 • و در یک کلام به دلیل حذف ستون های میانی، تعداد پارکینگ های تامین شده در سیستم یوبوت، افزایش می‌یابد.

این افزایش موجب عدم جریمه کسرپارکینگ ،کاهش طبقات پارکینگی ،عدم حذف طبقه به علت کسر پارکینگ و راحتی گردش ماشین‌ میشود.

 روند اجرای یوبوت:

در روند اجرای دال های مجوف با استفاده از یوبوت، پس از آرماتورگذاری لایه زیرین، یوبوت ها کنار هم روی شبکه آرماتور زیرین قرار گرفته و پس از قرارگیری آرماتور برشی میانی و همچنین آرماتوربندی لایه فوقانی،  بتن ریزی انجام می گردد. در نهایت مقطع دال بصورت I شکل در آمده و عملکرد بهتری خواهد داشت .این قالب ها به صورت دوبل هم، برای دهانه های بلندتر قابل اجرا هستند.

 

 

مقایسه سقف یوبوت با سقف کوبیاکس :

 • عدم نیاز یوبوت به اکیپ پیمانکاری متخصص در قیاس با کوبیاکس که موجب میشود هزینه پیمانکاری به شدت کاهش پیدا کند.

 • سیستم دال مجوف کروی میتوانند سازه هایی با دهانه 8 متر را به راحتی پوشش دهند. برای دهانه های بیشتر از 8متر و تا 11 متر به دلیل آنکه سقف با پرکننده های کروی جان برشی منظمی ندارد و در برابر برش های یکطرفه دال ضعف دارد باید همراه با تیرهای آویزدار اجرا گردد و برای دهانه های بیش از 11 متر اجازه اجرا ندارد. این امر در تاییدیه این سیستم در مرکز تحقیقات ساختمان تصریح شده است. در حالی که یوبوت برای اجرای دهانه های بلند هیچ گونه محدودیتی ندارد.

 • مشکلات اصلی سقف با پرکننده های کروی، حمل و نقل آنها و جاگیر بودن در هنگام حمل و دپوی مصالح می باشد. در حقیقت در این سیستم، هوا حمل می شود! در حالی در سیستم یوبوت بلوک ها درون هم جفت وبست میشوند و هزینه حمل ونقل تقریبا یک پنجم میشود.

 • در ضمن به دلیل بسته بودن آن در هنگام بتن ریزی از داخل بتن بالا میزند که باید با سیم به زیر قالب بسته شود. این در حالیست که یوبوت با داشتن شیب جداره و لبه انتهایی و نیز باز بودن سوراخ وسط قالب چنین مشکلی را ندارد. بنابر مجوز مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، استفاده از انواع دیگر پرکننده مانند پرکننده های بالشتکی و نیز بیضوی مجاز نمی باشد.

 • دال با پرکننده کروی به دلیل عدم پایداری، نمی تواند زیر وزن کارگر قرار گیرد و لذا به کیج های فلزی جهت مهار نیاز دارد. همین موضوع هزینه اجرای این سیستم را افزایش می دهد.

 • در سیستم کوبیاکس ما بین توپ ها 3-5 سانتی متر فاصله است که موجب میشود تیرچه ضعیفی ما بین بلوک ها ایجاد شود این در حالی است که در سیستم یوبوت تیرچه های درجایی ما بین بلوک ها به عرض حداقل 11 سانتی متر تشکیل میشود که عملکرد برشی وخمشی به مراتب بسیار قوی تری نسبت به کوبیاکس دارد.

 • قالب های کروی به دلیل فرم خاص کره ها، جان برشی متعامد و مستقیمی در سقف ایجاد نمی گردد.

 • طبق آیین نامه در سیستم کوبیاکس باید ار نصف ظرفیت برشی بتن ما بین توپ ها استفاده نمود.

 • به دلیل ضعیف تر بودن سازه ای کوبیاکس نسبت به یوبوت در دهانه های بلند کوبیاکس ملزم به افزایش ارتفاع سقف تا 50 سانتی متر میباشد این در حالی است که در دهانه 15 متری یوبوت حداکثر 40 سانت ضخامت دارد .

 • در ضخامت یکسان بتن خور سقف کوبیاکس بیشتر از یوبوت میباشد که موجب افزایش وزن سقف و افزایش وزن میلگرد مصرفی در سازه می گردد که این موضوع باعث می شود تقریبا 10-21درصد از لحاظ میلگرد مصرفی بیشتر می شود.

مقایسه سقف یوبوت با سقف عرشه فولادی :

 • سقف دال مجوف یوبوت بر خلاف سقف کامپوزیت و عرشه فولادی مناسب برای سازه‌های بتن آرمه است. لذا سرعت و روش اجرای آن مشابه سیستم‌های بتنی است.

 • به لحاظ هزینه مصالح و اجرا، سیستم سقف یوبوت بسیار اقتصادی‌تر از سیستم کامپوزیت و یا عرشه فولادی است، حتی این اختلاف هزینه تا ۱۰۰% هزینه اجرای یوبوت می‌رسد.

 • سقف کامپوزیت و یا عرشه فولادی در هر دهانه‌ای نیاز به اجرای سقف کاذب دارد و این هزینه به سایر هزینه‌های این سقف اضافه خواهد شد. در حالی که یوبوت با ایجاد سقفی تخت در تراز زیرین، علاوه بر سهولت اجرای تاسیسات، نیازی به سقف کاذب ندارد.

 • سقف یوبوت با داشتن دو لایه دال (دوپوش) در بالا و پایین و نیز تیرچه‌های متعامد به عنوان جان، سختی خمشی بسیار زیادی را تامین می کند و این سختی، صلبیت بسیار زیاد در برابر زلزله و عدم ارتعاش سقف را نسبت به سقف کامپوزیت و یا عرشه فولادی تامین می کند.

 • سقف یوبوت به دلیل داشتن حفره های هوای میانی، در برابر انتقال صدای هوابرد و نیز گسترش آتش بسیار مقاوم است. در صورتی که یکی از عمده مشکلات سقف‌های کامپوزیت و یا عرشه فولادی، انتقال صدا و جلوگیری از اثر آتش بر روی سازه است.

چرا نباید از پلی استایرن (یونولیت) در سقف دال مجوف استفاده کرد؟

اگرچه یونولیت به علت هزینه کم و سهولت در اجرا به‌طور گسترده در صنعت ساختمان ایران استفاده شده است، ولی استفاده آن دارای نقطه ضعف‌ها و اشکالات زیادی می‌باشد که توسط مجامع علمی- صنعتی جهانی به آن پرداخته شده است .

مرجع دال‌های سبک، دستورالعمل دولتی ایتالیا مورخ ۱۶/۲/۲۰۰۷ پیوست D.5.1 تصریح می‌کند: « در مواردی که از قالب‌های با جنس پلی‌استایرن یا مصالح مشابه، استفاده می‌شود، می‌بایست دریچه‌ای مناسب برای خروج فشاراضافه ناشی از متصاعد شدن گاز تعبیه گردد.» همین‌طور پیش از این، استاندارد UNI 9502 ضمیمه۷٫۲٫۲ تصویب کرده است : ( در موارداستفاده از مواد ترکیبی که وقتی در دمای بالا قرار بگیرد به گاز تبدیل می‌شوند، می‌بایست در سطوح نمایان دریچه‌های مناسبی برای زمان آتش‌سوزی تامین گردد تا در اثر قابلیت رفتار مواد و بر اثر انفجار، به سازه لطمه وارد نشود .)

بنابراین، استفاده از پلی‌استایرن در دال‌ها نیاز به هزینه بیشتری دارد تا دریچه‌هایی برای خنثی کردن فشارگازی که از قالب‌ها متصاعد می‌شود ، تعبیه گردد. اگر چه در هنگام آتش سوزی هنوز خطر گسترش گازهای سمی که به محیط نشت می‌کند ، وجود دارد .

قطعه یوبوت از پلی پروپیلن ساخته می‌شود که سمی نیست حتی اگر به‌طور کامل بسوزد.این سیستم استاندارد مقاومت در برابر حریق REI 180 ایتالیا با پوشش حداقل ۵/۳ سانتی‌متر بتن راکسب کرده است. مشکلات دیگر یونولیت عبارت‌اند از ابعاد بزرگ و جاگیر ، هزینه بیشتر حمل ونقل و مشکل در نگهداری و انبارداری به خصوص در فضاهای باز و بیرون از ساختمان. پلی استایرن حجیم و جاگیر بوده و لبه‌ها و گوشه‌های آن شکننده است که در حین اجرا تکه‌های شکسته شده فرو می‌ریزند و به شکل آزاردهنده‌ای جمع‌آوری آن‌ها دشوار است. این قطعات خرد شده به همه چیز می‌چسبند (به ویژه شبکه آرماتوربندی) و به علت مقاومت‌فشاری بسیارپایین باعث متخلخل شدن و کاهش مقاومت بتن می‌گردند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با نمایندگی اصفهان یوبوت به شماره 37864503 031 و 09131006513 تماس حاصل فرمایید.

 

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + = 23