بتن خم شونده با قابلیت خود ترمیمی

۳ comments

در ابتدا بتنهای خم شونده معرفی شدند و سپس بتنهایی که نور را از خود عبور میدادند. و اما حالا بتنهایی که خم میشوند و خود ترمیم هستند.محققان در دانشگاه میشیگان یک نوع بتن جدیدی ساختند که علاوه بر اینکه در زیر فشار قابلیت خم شدن را دارند, همچنین میتواند خود را ترمیم کند!در واقع در زمان خم شدن این بتن ترکهای ریز زیادی آن بوجود می آید که باعث پخش شدن فشار در مساحت آن میشود. سپس این ترکهای ریز با قرار گرفتن کلسیم کربونیت در تماس آب باران و کربن دی اکسید شروع به بازسازی میکنند.این قابلیت باعث میشود بتن بتواند کشش بیشتری را تحمل کند. (همانطور که میدانید مقاومت کششی بتن معمولی در حدود ۱/۱۰ مقاومت فشاری آن است)

1481491603498251184191962501307411210455

ترک خوردگی یک مشکل بزرگ  برای بسیاری از سازه هاست که در بتن به علت مقاومت کم کششی ایجاد می شود درواقع تغییرات داخلی و خارجی به شکل فرایندهای باعث شکل گیری هزاران ترک ریز در ناحیه دست نخورده داخلی بتن میشوند جابجایی مواد مضر از بین فضاهای کوچک بتن باعث زوال سازه بتنی و خوردگی آرماتورها که در جریان آب و اکسیژن قرار می گیرند میشود دوام بتن نیز با این ترکها تحت تاثیر قرار می گیرد زیرا این ترکها مسیر سازه هایی جهت انتقال مایع و گازهایی که خود شامل مواد مضر هستند ایجاد می کنند ؛ برای ترمیم ترک بتن روشهای مختلفی وجود دارد ولی سیستم های ترمیم سنتی جنبه های غیر مفیدی مانند : ضریب پخش گرمای متفاوت دارند ؛ لذا تحقیق در خصوص استفاده از روشهای جدیدتر با تاثیرات مثبت بیشتر ضروری احساس میشود .

selfheal_vertical_SM

ساخت بتن شامل خردکردن مواد اولیه آن، اختلاط آنها در نسبتهای معین و سوزاندن آن در یک استوانه دوار با دمای بالای ۱۴۵۰۰ درجه است ، نتیجه این پروسه سفت شدن مواد و تشکیل گلوله هایی معروف به کلینکر است ؛ کلینکر خنک شده و سپس همراه مقداری سنگ گچ کوبیده میشود تا به پودر تبدیل شود در نهایت سیمان پرتلند بدست می آید که در همه جای جهان از آن استفاده میشود ، برای ساخت این نوع سیمان در حدود ۸/۰ تن کربن دی اکسید به ازای هر یک تن از سیمان در هوا آزاد میشود .

images

البته در زمان ترکیب سیمان با آب برای استفاده در ساخت و ساز هر تن سیمان در حدود۴/۰ تن کربن دی اکسید را جذب میکند که در نتیجه هنوز ۴/۰ تن کربن دی اکسید به ازای مصرف هر تن سیمان در اتمسفر آزاد میشود .

در سال ۲۰۰۹ در حدود ۲۰۰۰ میلیون تن کربن دی اکسید به دلیل مصرف سیمان در هوا آزاد شد .

این بتن پس از طی مراحل قانونی و آزمایشهای مربوطه به بازار عرضه میگردد اما در این مدت ما می توانیم با استفاده از محلولهای کاهش دهنده میزان آب بتن و محلولهای حباب ساز در بتن به حفظ محیط زیست کمک کنیم ؛ امروزه در آمریکا و کانادا ۱۰۰% بتنهای مصرفی اینگونه هستند .

به اشتراک گذاشته شده توسط نقش مارکت

مطالب مرتبط

بتن جذب کننده دی اکسید کربن (جنگل بتنی)

ArchConcept Tiles

کافه اسپریس، کافه ای با نمای آجری

 

نظر (3)

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 5 =